Історія кафедри

Кафедра англійської філології має свою історію.
У 1945—1953 роках Київський державний педагогічний інститут імені ОМ. Горького мав вісім факультетів, серед яких був факультет іноземних мов з трьома відділами — англійської, німецької, французької мов.
У перші повоєнні роки на факультеті, який очолював декан проф. Л.А.Близниченко, працювали провідні спеціалісти, що забезпечували роботу кафедри англійської мови — завідуючий кафедрою Л.А. Близниченко, німецької мови — завідуюча кафедрою проф. В.В. Агалова-Ліщинська, а з 1951р. — доц. К.В.Єнакієва, французької мови — завідуюча кафедрою доц. Л.Ф.Філімонова. На факультеті з 1945 року працювали такі видатні викладачі: Г.Ф. Бражнікова, С.ААитвинов, К.М.Сазонова, Т.В.Моренець-Дейнеко та інші.
У 1952 році факультет іноземних мов було переведено до Київського педагогічного інституту іноземних мов. І з цього часу в Київському державному педагогічному інституті імені О.М.Горького існувала лише кафедра іноземних мов під керівництвом доц. К.В.Єнакієвої. Кафедра здійснювала навчально-виховну й методичну роботу на всіх факультетах стаціонару, вечірнього і заочного відділень інституту, в групах аспірантів.
У 1975 році кафедру іноземних мов було поділено на дві — іноземних мов природничих та іноземних мов гуманітарних факультетів.
З 1975 року кафедру іноземних мов природничих факультетів очолював доц. О.Г.Кадомцев. На природничо-географічному факультеті було відкрито відділення підготовки вчителів за спеціальностями: "Географія та іноземна мова" і "Біологія та іноземна мова".
Кафедрою іноземних мов гуманітарних факультетів з 1975 року по 1992 рік завідував доц. В.М.Малишев.
Кафедра іноземних мов гуманітарних факультетів обслуговувала історичний, філологічний, педагогічний, дефектологічний, музично-педагогічний факультети, а також підготовче відділення.
З 1976 року при філологічному факультеті відкривається відділення підготовки вчителів з двох спеціальностей: російська мова і література та іноземна мова. Це істотно змінило зміст роботи і структуру кафедри. Викладачі кафедри працювали над розробкою ряду лекційних курсів з англійської, німецької та французької філології, типології російської та іноземної мов, методики викладання іноземної мови, країнознавства тощо.
З 1992 року кафедрою англійської філології керує проф. Ю.Ю.Романовська, відомий в Україні науковець та перекладач, автор ряду підручників та посібників. На кафедрі працюють професори, доценти, старші викладачі та асистенти, які проводять навчально-виховну та методичну роботу для студентів Інституту іноземної філології.
При кафедрі є аспірантура за спеціальністю 10.02.04. "Германські мови". Аспіранти плідно працюють над своїми дисертаційними дослідженнями під керівництвом досвідчених керівників: проф. Ю.Ю.Романовської, доц. О.Ю. Титаренко, проф. І.В.Корунця, проф. М.П.Дворжецької.
У своїй роботі викладачі кафедри англійської філології керуються основними науковим напрямами університету: "Зміст, форми, методи і засоби фахової підготовки вчителів" та "Дослідження проблем гуманітарних наук". Отже, на кафедрі ведеться робота над створенням нових навчальних матеріалів, що відповідають сучасним вимогам.
За останній час викладачами створено чимало підручників та навчальних посібників з англійської мови для студентів, учнів середніх шкіл, ліцеїв та гімназій. Серед них — підручники для студентів та вчителів "Практикум з англійської мови (граматика, розмовні теми, тексти для аудіювання)”! — проф.. Ю.Ю.Романовська, доц. Т.М.Рудник, підручник з граматики англійської мови "Особові та неособові форми дієслова у схемах та вправах" ( ст.викл. О.А.Керножицька), а також серія підручників для студентів стаціонару та заочного відділення, слухачів курсів іноземних мов, для дітей дошкільного віку, учнів середніх шкіл, ліцеїв та гімназій, абітурієнтів ( ст.. викл. Л.Г. Александрова, доц. Т.М.Гужва, ст.. викл. О.Б.Кодалашвілі, доц. Є.О.Мансі, доц. Титаренко О.Ю, доц. О.Б.Януш). Підготовлено й видано підручники та посібники для розвитку практичних умінь та граматичних навичок на різних етапах навчання англійської мови (доц. Є.О.Мансі, доц. Т.М.Гужва) та латинської мови (ст.. викл. О.І.Кислюк).
У межах теми "Проблеми перекладу" проводяться дослідження на матеріалах латинської мови. Видано переклади праць Арістотеля, Фоми Аквінського, продовжується робота над перекладом монографії "Історія козацько-польської війни" (ст.. викл. О.І.Кислюк). Розробляються проблеми перекладу іншомовних елементів у англомовній літературі на українську мову ( викл. Кіщенко Н.Д.), семантичних особливостей перекладу фразеологізмів з компонентами кольору в англійській мові на українську мову (викл. Т.А.Довидькова), перекладу англомовної документації ( доц. Т.М.Рудник).
Результати досліджень було апробовано на звітних наукових конференціях викладачів університету, міжнародних наукових конференціях. Розробки напрацювань використовуються при викладанні курсів теорії та практики перекладу, історії англійської мови тощо.
В межах теми "Формування мовної компетенції" викладачами кафедри був підготовлений матеріал (методичні розробки, тексти, вправи, таблиці, тестові завдання) для формування умінь та навичок з різних аспектів англійської мови — практики, граматики, фонетики, лексикології, стилістики, теоретичної граматики, історії англійської мови (проф. Ю.Ю.Романовська, доц. О.Ю.Титаренко, доц. Т.М. Гужва, викл. Ягеніч Л.В., доц. Гордієнко Л.О., ст. викл. О.Б.Кодалашвілі, ст. викл. Л.І.Третяк, ст.викл. О.А. Керножицька, доц. Т.М.Рудник, доц. Т.М.Колодько, ст. викл. Т.П.Кузьміна). Результати цих досліджень використовуються у курсі методики викладання англійської мови, на практичних заняттях з мови, під час педагогічної практики.
Усі викладачі кафедри беруть активну участь у постійно діючих наукових семінарах з теми "Вдосконалення методики викладання англійської мови", що проводяться спільно з Британською Радою, Американським Домом, Британським видавництвом "Лонгман", залучаючи до цієї роботи студентів IV—V курсів Інституту іноземної філології. Більшість працівників кафедри ( ст. викл. О.Б.Кодалашвілі, доц. Т.М.Колодько, ст.. викл. Л.І.Третяк ) відвідують міжнародні семінари, організовані видавництвом "Express publishers" спільно з Британською Радою.
Провідні фонетисти кафедри (доц. Т.М.Колодько, ст. викл. О.Б.Кодалашвілі) беруть участь у міжнародних конференціях з проблем фонетики при Київському лінгвістичному університеті.
Викладачі кафедри постійно підвищують свій науково-методичний рівень. Багато з них пройшли стажування в університетах, коледжах та інших педагогічних установах Англії та США, про що свідчать відповідні сертифікати.
Головним напрямком роботи кафедри є орієнтування на концепцію національної освіти в Україні, тому вивчення англійської мови включено в систему виховання студентів НПУ імені МП.Драгоманова. Для підвищення їхнього рівня у володінні мови запрошуються викладачі з Англії та США, які проводять лекційні та семінарські заняття, виступають з доповідями.
При кафедрі також постійно функціонують гуртки країнознавства з орієнтацією на англомовні країни (керівник проф. М.П.Дворжецька) та гурток англійської мови з питань теоретичної граматики, лексикології та історії англійської мови (керівники: доц. Мансі Є.О., та доц. О.Ю Титаренко) для студентів Інституту іноземної філології.
Кафедра підтримує тісні зв'язки з гуманітарними факультетами зарубіжних країн та співпрацює з "Вісконсінським Міжнародним Університетом (США) в Україні” та видавництвом "Лонгман", які проводять велику методичну роботу та допомагають забезпечити навчальний процес необхідними матеріалами для вивчення англійської мови.
За наказом Міністерства освіти і науки України (від 5 липня 2002 року № 282) було створено навчально-методичний та науково-виробничий комплекс Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова — Українсько-американський гуманітарний інститут "Вісконсінський Міжнародний Університет (США) в Україні", мета якого — ефективна реалізація спільної навчально-методичної науково-дослідної, виховної та виробничої діяльності, розширення та поглиблення міжнародних зв'язків.
Під керівництвом викладачів студенти активно проводять наукові дослідження, із задоволенням працюють над науково-практичними темами, виступають на конференціях, беруть' участь в олімпіадах.
Щорічно проводяться олімпіади з ділової англійської мови спільно з Українсько-американським гуманітарним інститутом "Віскон-сінський Міжнародний Університет (США) в Україні" з Національним педагогічним університетом імені М.П.Драгоманова та представництвом ("Пірсон Ед'юкейшн") за участю британського видавництва "Лонгман", за підтримки Міністерства освіти і науки України. Метою олімпіади є виявлення серед учнів шкіл переможців, які володіють пристойними знаннями й навичками з ділової англійської мови. Переможці олімпіади зараховуються в інститут поза конкурсом. Університет імені М.П. Драгоманова щороку проводить передноворічні свята-конкурси для учнів старших класів спеціалізованих шкіл, ліцеїв та гімназій м. Києва.
Найбільш обдаровані студенти мають можливість навчатися та проходити стажування за кордоном, зокрема у Великій Британії (м. Лондон), США (м. Шаєн, штат Вайомінг), де вони мають чудову нагоду збагатити свій культурний рівень і набути знання в галузі іноземних мов.
Розширюється навчально-матеріальна база Інституту іноземної філології та кафедри, впроваджуються новітні методи навчання, кафедра англійської філології застосовує сучасні технології викладання англійської мови: технічні засоби навчання, аудіо- та відео-матеріали. Широко застосовуються сучасні комп’ютерні технології викладачами кафедри для читання лекцій, проведення практичних занять і різних форм індивідуальної роботи. Для організації процесу дистанційного навчання застосовуються ресурси мережі інтернет, зокрема студенти заочного відділення можуть користуватися електронними підручниками, ознайомлюватися з програмами з різних дисциплін та виконувати зразки запропанованих модульних контрольних робіт. Зважаючи на вимоги сьогодення щодо вступу України у Болонський процес, кафедра англійської філології працює за кредитно-модульною системою. Практичним підтвердженням цього є перерахування кількості годин виучуваних дисциплін у кредити, поділ навчального матеріалу на тематичні модулі, проведення модульних контрольних робіт (як форм поточного та підсумкового контролю), організація самостійної роботи студентів, що відображено у розроблених кафедрою англійської філології програмах. В межах модулів передбачено роботу над проектами, що забезпечує формування у студентів самостійності, креативності та професійної компетенції.
Викладачі кафедри англійської філології плідно працюють над науковими дослідженнями, про що свідчить солідний науковий доробок як провідних вчених, так і молодих спеціалістів кафедри.
Головне завдання колективу кафедри — озброїти майбутніх спеціалістів глибокими знаннями англійської мови, підготувати їх до педагогічної діяльності.