Підвищення кваліфікації наукових керівників проф. Наталії Леміш і проф. Світлани Матвєєвої
З 16 вересня по 18 грудня 2024 року проф. Наталія Леміш і проф. Світлана Матвєєва пройшли навчання за програмою підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників "Використання лінгвістичних корпусів у викладанні мовних дисциплін і дослідженнях мови".
Організатором програми є Єнський університет імені Фрідріха Шиллера (Німеччина); обсяг програми - 3 кредити ЄКТС.
Наприкінці навчання було успішно захищено проєкт "Створення пілотного двомовного паралельного корпусу художніх текстів".
Лексикографія традиційна, комп'ютерна, корпусна, смарт - гостьова лекція №4
27 грудня 2024 року відбулась гостьова лекція доцентки Оксани Таран на тему "Лексикографія традиційна, комп'ютерна, корпусна, смарт".
Лекцію відвідали проф. Світлана Матвєєва, доц. Олена Балабан і асп. Сергій Ляшенко.
Відвідування відкритої лекції "Динаміка форми і семантики терміна в словнику: лінгвокогнітивний аспект"
23 грудня 2024 року в межах наукового семінару відділу лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики Інституту української мови НАН України відбулася відкрита лекція Ірини Андріївни Казимирової, кандидата філологічних наук, старшого наукового співробітника відділу граматики та наукової термінології Інституту української мови НАН України на тему «Динаміка форми і семантики терміна в словнику: лінгвокогнітивний аспект». Цю лекцію відвідали проф. Світлана Матвєєва і аспірант Павло Леміш.
Зустріч з аспірантами - 18 грудня 2024 р.
18 грудня 2024 року відбулась зустріч з аспірантами, на якій гарант освітньо-наукової програми третього рівня вищої освіти "Філологія" проф. Наталія Леміш ознайомила членів робочої групи і аспірантів із пропозиціями щодо розвитку освітньо-наукової програми.
Зокрема відбулось обговорення змін до навчального плану, дотримання аспірантами індивідуальних навчальних планів, необхідності посилення міжнародної академічної мобільності аспірантів.
Статистичні знаряддя у корпусній лінгвістиці - гостьова лекція №3
25 листопада 2024 року відбулась гостьова лекція доцента Сергія Фокіна на тему "Статистичні знаряддя у корпусній лінгвістиці".
На лекції висвітлювалася частина статистичних методів, застосовна до корпусних досліджень; розглядалися переважнро задачі індуктивної статистики з доведення значущості впливу позамовних чинників шляхом аналізу добутих даних; для ілюстрації методів залучалися сучасні знання і знаряддя (зокрема, плагін Microsoft Excel). Під час лекції ілюструвалися такі методи: дисперсійний аналіз, t-test, xi-квадрат, кореляція Пірсона, кореляція Спірмана; ілюстрація відбувалася на лінгвістичному, перекладознавчому і контрастивному емпіричному матеріалі.
Лекцію відвідали проф. Наталія Леміш, проф. Світлана Матвєєва, аспіранти Наталія Плюта і Павло Леміш.
проф. Світлана Матвєєва пройшла підвищення кваліфікації "STEM for Humanities"
З 19 жовтня по 16 листопада 2024 року проф. Світлана Матвєєва пройшла підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників за міжнародною сертифікованою програмою "Навички STEM для гуманітаріїв" від Львівського національного університету імені Івана Франка.
Напрями та знаряддя корпусних досліджень у перекладознавстві - гостьова лекція №2
11 листопада 2024 року відбулась гостьова лекція доцента Сергія Фокіна на тему "Напрями та знаряддя корпусних досліджень у перекладознавстві".
На лекції йшлося про проблеми часткових, спеціальних і загальної теорії перекладу й новітні знаряддя щодо їх розв'язання шляхом спостереження й експерименту засобами корпусних знарядь (корпусів, менеджерів, допоміжного програмного забезпечення). Окреслені та проілюстровані методи доречні як для розв'язання дослідницьких (дескриптивних, прескриптивних), так і прикладних перекладацьких задач (пошук еквівалентів, укладання перекладних глосаріїв).
Лекцію відвідали проф. Алла Зернецька і проф. Світлана Матвєєва.
.
Паралельні корпуси для української мови - гостьова лекція №1
5 листопада 2024 року відбулась гостьова лекція доцентки Марії Шведової на тему "Паралельні корпуси для української мови".
Лекцію відвідали проф. Світлана Матвєєва, аспіранти Микита Бондар і Павло Леміш.
Захист PhD дисертації Вікторії Лемещенко-Лагоди
Вітаємо Вікторію Лемещенко-Лагоду
з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії!
Тема дисертації: Лексикографічні традиції фіксації національно-маркованих одиниць у гельській та шотландській Скотс міноритарних мовах і британському варіанті англійської мови.
Науковий керівник: д.філол.н., проф. Наталія Леміш.
Захист відбувся 18 червня 2024 року в спеціалізованій вченій раді ДФ 66 Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.
Звітно-наукова конференція
20-24 травня 2024 року на факультеті іноземної філології проходила щорічна звітно-наукова конференція «Єдність навчання і наукових досліджень – головний принцип університету» за підсумками наукових досліджень викладачів, докторантів та аспірантів Українського державного університету імені Михайла Драгоманова у 2023 році.
На факультетському пленарному засіданні, яке відбулось 22 травня 2024 року, виступили проф. Наталія Леміш і проф. Світлана Матвєєва.
На секційних засідання прозвучали доповіді проф. Світлани Матвєєвої (Когнітивно-фреймова теорія термінологічних номінацій і дефініцій: перекладацький аспект) і доц. Олени Балабан (Когнітивна сутність семантичних універсалій крізь призму знакової теорії: первинні та вторинні моделі семіозису).
Також результати своїх наукових пошуків представили аспіранти:
Бондар М.О. Способи відтворення англійською мовою українськомовної інноваційної лексики.
Боярський П.С. Англомовний програм-менеджмент як джерельна база для дослідження об’єктивації концептів STATE / ДЕРЖАВА, AUTHORITY / ВЛАДА і HUMAN RIGHTS / ПРАВА ЛЮДИНИ.
Градко В.В. Рекламний текст як транслятор культурного коду нації.
Кириленко М.О. Теорії про концепти: міждисциплінарний вимір.
Князьська Ю.О. Жаргонізми в промовах президентів (на матеріалі англійської та української мов).
Лукьянова А.І. Американський медіа-простір як джерело лексико-семантичних інновацій-іспанізмів.
Ляшенко С.В. Головні домінанти антропосфери в категоризації лексикології.
Миколаєнко М.Ю. Лінгвокогнітивні механізми мовленнєвого впливу в рекламному дискурсі.
Плюта Н.Л. Comparative analysis of the addressor’s and the addressor retransmitter’s speech on the material of the US President’s and the White House press secretary’s press briefings: pragmatic aspect.
Участь у роботі міжнародної конференції з корпусної лінгвістики
28 березня 2024 року на факультеті іноземної філології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова у співпраці з Українським католицьким університетом (Львів, Україна), Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (Київ, Україна), Гданським університетом (Польща) і Швейцарським федеральним технологічним інститутом у Лозанні (Швейцарія) було проведено четверту Міжнародну науково-прикладну інтернет-конференцію “КОРПУСНА ЛІНГВІСТИКА В НАУЦІ ТА ОСВІТІ”.
Під час секційних засідань прозвучали доповіді наукових керіників аспірантів, присвячені корпусним дослідженням:
проф. Наталія Леміш "Quality and Time Efficiency in Text Corpora Processing";
проф. Світлана Матвєєва "WebCorp Live as a corpus tool";
доц. Олена Балабан "Корпус мови чи текстовий корпус: поняття, визначення, диференціація".
До початку конференції учасники отримали Програму з матеріалами конференції, а за результатами – електронні сертифікати учасників.
Гостьова лекція Світлани Матвєєвої в Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка
Доктор філологічних наук, професор Світлана Матвєєва провела гостьову лекцію на тему "Специфіка перекладу наукових текстів" для студентів-філологів Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.
MultiplEYE - презентація проєкту COST. 27 жовтня 2023 року
27 жовтня 2023 року відбулась презентація проєкту, що виконується в рамках COST і фінансується Європейським Союзом.
Ідеєю проєкту MultiplEYE є збір даних щодо відстеження руху очей при читанні текстів різними мовами для досліджень обробки мови людиною та машиною.
Завдання полягає в тому, щоб підтримати розробку великого багатомовного корпусу текстів для відстеження руху очей і надати дослідникам можливість збирати дані, обмінюючись інфраструктурою та своїми знаннями в різних галузях, серед яких лінгвістика, психологія, патологія мовлення та інформатика. Цей масив даних може бути використаний для дослідження обробки мови людиною з точки зору психолінгвістики, а також для покращення й оцінки обробки мови в аспекті машинного навчання.
Проєкт презентували Світлана Матвєєва (Український державний університет імені Михайла Драгоманова), Анна Бондар (Цюрихський університет) і Олексій Турута (Харківський національний університет радіоелектроніки).
Міжнародна конференція "Світ мови - світ у мові". 27 жовтня 2023 року
27 жовтня 2023 року на факультеті іноземної філології відбулась VII Міжнародна наукова конференція "Світ мови - світ у мові".
На секційних засіданнях результати своїх розвідок презентували наукові керівники:
проф. Наталія Леміш "Вербальні та невербальні засоби відтворення українською мовою англійських каузальних сполучників (на матеріалі паралельних текстів оригіналу та перекладу роману Дж. Роулінг «Harry Potter and the Prisoner of Azkaban»)";
проф. Світлана Матвєєва. Eye-Tracking Corpora: a brief overview;
доц. Олена Балабан. Гносеолого-орієнтована концептуальна модель когнітивно-семантичних універсалій у споріднених мовах.
Також активну участь у цій зустрічі взяли наші аспіранти з такими доповідями:
Князьська Ю.О. Неологізми і неожаргонізми сучасного політичного дискурсу: тлумачення і переклад;
Лемещенко-Лагода В.В. Принципи фіксації національно-маркованих одиниць шотландської мови Cкотс у словниках серії “Say it in Scots”;
Лук'янова А.І. Інтерпретація поняття "інновація" у міждисциплінарному вимірі";
Ляшенко С.В. Методика порівняльного вивчення маніфестації лінгвоментальної антропосфери в лінгвокультурах;
Плюта Н.Л. До питання стратегії формування та роботи з корпусними вибірками при аналізі політичного дискурсу.
Звітно-наукова конференція
22-26 травня 2023 року на факультеті іноземної філології проходила щорічна звітно-наукова конференція “Єдність навчання і наукових досліджень – головний принцип університету” за підсумками наукових досліджень викладачів, докторантів та аспірантів Українського державного університету імені Михайла Драгоманова у 2022 році.
Доповіді, представлені на засіданних засіданнях, відбивають коло дослідницьких інтересів наукових керівників:
проф. Людмила Іванова "Лінгвоімагологія у колі нових напрямів сучасного мовознавства";
проф. Юлія Кравцова "Новітні напрями сучасної лінгвістики";
проф. Наталія Леміш “Потенційно універсальні риси перекладу: Д- і Ц-універсалії”;
проф. Світлана Матвєєва “BLEU for evaluating the quality of translation”;
проф. Тетяна Толчеєва "Особливості етномовної свідомості британців та східних слов’ян (на прикладі сигнифікативних артефактів-міфологем)".
Також результати своїх наукових пошуків представили аспіранти:
Вікторія Градко "Реалізація мовного впливу в китайськомовній рекламі: лексичний аспект";
Світлана Гудзь "Номенклатурні номінації товарів тюркського походження у «Книзі Тарифів» 1782–1822 рр.";
Юлія Князьська "Лінгвоекологія політичного дискурсу";
Марина Миколаєнко "Фактор адресата як прагматична категорія рекламного тексту";
Наталія Плюта "Статистичний метод обробки мовного матеріалу при дослідженні політичного дискурсу";
Наталія Прокопович "Застосування назв об’єктів та явищ природи для створення образу іспанської дійсності (на матеріалі роману Е. Хемінгуея «For whom the bell tolls»)".
Результати міжнародної конференції "Філософія мови та нові тенденції в перекладознавстві й лінгвістиці"
30 березня 2023 року на факультеті іноземної філології відбулась IV Міжнародна науково-практична конференція "Філософія мови та нові тенденції в перекладознавстві й лінгвістиці" (програму і матеріали можна завантажити ТУТ).
На цій конференції були представлені доповіді наукових керівників і аспірантів:
проф. Наталія Леміш "Казус, оказія vs. case: від етимології до сучасної інтерпретації";
проф. Світлана Матвєєва "Eye-Tracking Technology for Cognitive Linguistics";
проф. Тетяна Толчеєва "Комерційна номінація та її глобалізація крізь призму глобалізаційних процесів".
Катерина Гвоздецька "Специфіка використання відео та аудіо в процесі формування лексичної компетентності в українській мові";
Вікторія Градко "Роль семантики тексту реклами в контексті міжкультурної комунікації";
Юлія Князьська "Неожаргонізми сучасного політичного дискурсу";
Вікторія Лемещенко-Лагода "Національно-марковані одиниці як репрезентанти гастрономічного коду мови";
Марина Миколаєнко "Використання граматичних трансформацій при перекладі італійських рекламних текстів".
Воркшоп Світлани Матвєєвої в Варшаві
9-10 лютого 2023 року в рамках програми COST Action MultiplEYE
відбулась перша зустріч членів робочих груп 1 і 2 у Варшаві.
Одим із заходів став спільний для обох робочих груп воркшоп "Stimulus Annotation", проведений професором Світланою Матвєєвою, на якому висвітлено такі питання: що таке анотація текстів-стимулів, як описувати текст у корпусі, включаючи лексику, тему, жанр, переклад тощо.
Світлана Матвєєва - учасник COST-акції "MultiplEYE"
Світлана Матвєєва стала учасником COST-акції CA21131 "Enabling multilingual eye-tracking data collection for human and machine language processing research" - MultiplEYE.
Ідеєю акції є збір даних щодо відстеження руху очей при читанні текстів різними мовами для досліджень обробки мови людиною та машиною. Це означає, що ця акція має на меті сприяти міждисциплінарній мережі дослідницьких груп, які працюють над збором даних щодо відстеження руху очей під час читання багатьма мовами. Завдання полягає в тому, щоб підтримати розробку великого багатомовного корпусу текстів для відстеження руху очей і надати дослідникам можливість збирати дані, обмінюючись інфраструктурою та своїми знаннями в різних галузях, серед яких лінгвістика, психологія, патологія мовлення та інформатика. Цей масив даних може бути використаний для дослідження обробки мови людиною з точки зору психолінгвістики, а також для покращення й оцінки обробки мови в аспекті машинного навчання.
Світлана Матвєєва - зовнішній експерт для асоціації COST
Професор С.А. Матвєєва стала зовнішнім експертом для міжурядової асоціації “Європейське співробітництво в галузі науки і технологій” (скорочено – COST). Діяльність асоціації COST фінансується Європейським Союзом і має на меті створення мережі дослідників по всій Європі та за її межами.
проф. Наталія Леміш пройшла підвищення кваліфікації "Третій рівень освіти в Україні"
Професор Наталія Леміш пройшла підвищення кваліфікації в Центрі українсько-європейського наукового співробітництва на тему “Третій рівень освіти в Україні: особливості підготовки наукових та науково-педагогічних кадрів у сучасних умовах війни” (свідоцтво № ADV-270724-VNU від 07.08.2022 р., кількість навчальних кредитів / годин: 6 кредитів / 180 годин).
Звітно-наукова конференція
17-24 травня 2022 р. відбулась
Щорічна звітно-наукова конференція
"Єдність навчання і наукових досліджень - головний принцип університету"
за підсумками наукових досліджень викладачів, докторантів та аспірантів
НПУ імені М.П. Драгоманова у 2021 році
Про результати своїх досліджень доповіли наукові керівники і аспіранти:
проф. Людмила Іванова "Топонімічний концепт. Принципи ідентифікації";
проф. Юлія Кравцова "Новітні напрями сучасної лінгвістики: актуальні проблеми та перспективи розвитку";
проф. Наталія Леміш "Предикативні конструкції в англійській мові: структура і типи";
проф. Світлана Матвєєва "Стандартизація юридичної термінології: корпусно-базований підхід";
проф. Тетяна Толчеєва "Сигніфікативні артефакти-міфологеми в етномовній свідомості британців та східних слов’ян".
Катерина Гвоздецька "Розвиток навичок аудіювання за допомогою підкастів на заняттях з української мови як іноземної";
Катерина Гвоздецька "Удосконалення навичок аудіювання іноземною мовою студентів-філологів засобами онлайн ресурсів";
Світлана Гудзь "Походження та значення слова «кацап»";
Вікторія Лемещенко-Лагода "Національно-маркована лексика як засіб збереження та відтворення національно-культурної ідентичності";
Наталія Прокопович "Особливості образних парадигм в «Іспанському щоденнику» М.Ю. Кольцова";
Анастасія Ружицька "Лексична багатозначність як предмет дослідження лінгвістичної науки ХХ ст.".
Захист PhD дисертації Алли Давиденко
Вітаємо Аллу Давиденко
з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії!
Тема дисертації: Об’єктивація дискурсотвірних концептів TRADITION/ТРАДИЦІЯ, FAMILY/РОДИНА, HEALTH/ЗДОРОВ’Я, SUCCESS/УСПІХ у англо- та українськомовній комерційній рекламі.
Науковий керівник: д.філол.н., проф. Наталія Леміш.
Захист відбувся 17 січня 2022 року в спеціалізованій вченій раді ДФ 26.053.047 Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
Вітаємо з нагородами!
Вітаємо завідувачку кафедри прикладної лінгвістики, порівняльного мовознавства та перекладу, доктора філологічних наук, професора
Наталію Євгенівну Леміш
та професора кафедри прикладної лінгвістики, порівняльного мовознавства та перекладу, доктора філологічних наук, доцента
Світлану Анатоліївну Матвєєву
з нагородженням відзнакою найвищого ступеня -
нагрудним знаком
"За наукові та освітні досягнення"!
Міжнародна конференція з корпусної лінгвістики
3 грудня 2021 р.
відбулась третя Міжнародна науково-прикладна конференція
“КОРПУСНА ЛІНГВІСТИКА В НАУЦІ ТА ОСВІТІ”
Від наукових керівників аспірантів прозувачали такі доповіді:
проф. Наталія Леміш "Аналіз помилок у перекладі із застосуванням корпусного підходу";
доц. Світлана Матвєєва "Корпусно-базований підхід до машинного перекладу".
Серед аспірантів результати свої досліджень представили такі:
Юлія Князьська "Методика корпусного аналізу неологізмів";
Вікторія Лемещенко-Лагода "Використання корпусу Scots для вивчення національно-маркованих одиниць".
Звітно-наукова конференція
17-21 травня 2021 р.
відбулась Щорічна звітно-наукова конференція
"Єдність навчання і наукових досліджень - головний принцип університету"
за підсумками наукових досліджень викладачів, докторантів та аспірантів
НПУ імені М.П. Драгоманова у 2020 році
Про результати своїх досліджень доповіли наукові керівники і аспіранти:
проф. Алла Зернецька "Лінгвістичні та інформтичні підходи та принципи побудови бази даних паралельного корпусу текстів";
проф. Людмила Іванова "Англія й англійці в сприйнятті класиків літератури (лінгвоімагологічний аспект)";
проф. Юлія Кравцова "Принципы лексикографирования метафор в разных типах метафорических словарей";
проф. Наталія Леміш "Принцип Ввічливості: регулювання та оптимізація процесу мовної комунікації";
доц. Світлана Матвєєва "Вербалізація семантики карантинних заборон і обмежень";
проф. Тетяна Толчеєва "Лінгвістичні універсалії у типологічних дослідженнях".
Катерина Гвоздецька "Мобільні додатки та веб-сайти для самостійного вивчення української мови як іноземної на початковому етапі навчання";
Катерина Гвоздецька "Формування лінгвістичної компетенції з української мови як іноземної на початковому етапі навчання у ЗВО в умовах дистанційного навчання";
Алла Давиденко "Концепт РОДИНА у рекламному дискурсі англійською і українською мовами: зіставний аспект";
Світлана Гудзь "Особенности освоения слов тюркского происхождения украинским, русским и английским языками с сохранением семантики на примере лексемы тариф";
Юлія Калюжна "Кроскультурні аспекти дослідження концепту";
Юлія Князьська "Роль жаргонної лексики у сучасному політичному дискурсі";
Вікторія Лемещенко-Лагода "Особливості лексикографічних процесів мов, функціонуючих у Шотландії: зіставний аспект";
Марина Миколаєнко "Образ адресата в італійському та українському рекламному дискурсі";
Наталія Прокопович "Вербально-семантичний рівень мовної особистості М.Ю. Кольцова";
Анастасія Ружицька "Становлення полісемії у лінгвістичній науці";
Дун Ці "Стилістичні особливості сучасного англомовного політичного дискурсу";
Лю Сюена "Англомовні кібернеологізми в сучасному інтернет-дискурсі";
Лю Юй "Осмислення формування англомовного ділового дискурсу".
ІІІ Міжнародна конференція
2 квітня 2021 року відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція “Філософія мови та нові тенденції в перекладознавстві й лінгвістиці”.
На секційних засіданнях були представлені доповіді наукових керівників і аспірантів, а саме:
проф. Алла Зернецька "Підходи до параметризації висловлювання довжиною у речення";
проф. Наталія Леміш "Isomorphic and Allomorphic Grammatical Categories of the English and Ukrainian Nouns";
доц. Світлана Матвєєва "Корпус текстів як інструмент обробки мовного матеріалу";
проф. Тетяна Толчеєва "Процес семіозису артефактів культури в теорії номінації".
Алла Давиденко "Етнокультурні особливості здійснення мовних та міжкультурних контактів в умовах глобалізації";
Юлія Князьська "Він норми до неожаргонізмів: лексичний склад сучасного політичного дискурсу";
Вікторія Лемещенко-Лагода "Методологічні підходи до тлумачення національно-маркованих одиниць у словниках міноритарних мов (на прикладі шотландської мови Скотс)";
Марина Миколаєнко "Маніпулятивний потенціал адресації в рекламі".
Захист PhD дисертації Ірини Сорочинської
Вітаємо Ірину Сорочинську
з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії!
Тема дисертації: Логіко-семіотичне моделювання педагогічних афоризмів в англійській, італійській та українській мовах.
Науковий керівник: д.філол.н., проф. Наталія Леміш.
Захист відбувся 26 лютого 2021 року в спеціалізованій вченій раді ДФ 26.053.012 Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
Захист PhD дисертації Ірини Вайноренє
Вітаємо Ірину Вайноренє
з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії!
Тема дисертації: Когнітивно-семантична експлікація каузальної домінанти ЕФЕКТ в англійській та українській мовах.
Науковий керівник: д.філол.н., проф. Наталія Леміш.
Захист відбувся 29 січня 2021 року в спеціалізованій вченій раді ДФ 26.053.009 Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.