Звіт з дискусійного клубу «Едіп-цар» Софокла
25 листопада 2021 року о 14.00 відбулось онлайн-засідання дискусійного літературного клубу в рамках роботи студентського наукового гуртка «Актуальні тенденції сучасного літературного процесу» та просвітницького проєкту кафедри світової літератури та теорії літератури «ART-портал». Засідання клубу проходило за активної участі студентів 2 курсу спеціальності «Переклад» факультету іноземної філології НПУ ім. М. П. Драгоманова. Дискусія, що розгорнулася на засіданні літературного клубу, була присвячена одному з найбільш значущих творів європейської літератури – трагедії Софокла «Едіп-цар». Модератором дискусії виступила докторка філологічних наук, професорка кафедри О. С. Анненкова.
Вже майже дві з половиною тисяч років пройшло з тих далеких античних часів, коли в давньогрецькому театрі в Афінах було вперше поставлено велику трагедію Софокла, однак інтерес до неї не лише не згасає, а й значно посилюється в сучасному культурному просторі. До цього сюжету звертаються новочасні митці (від Л. Арагона і Ж. Кокто до М. Кундери) та мислителі (від З. Фройда і О. Ранка до Е. Фромма і М. Фуко), трагедію екранізують і роблять безліч театральних версій, які захоплюють уяву глядачів. І, зрозуміло, що вивчення такої складної трагедії під час пар підштовхнуло студентів до продовження міркувань над образом Едіпа і сутністю трагічного конфлікту та іронії в п’єсі, що вилилося в засідання дискусійного клубу.
Жваве обговорення проблем «Едіпа-царя» розгорнулося в цікаві студентські дебати щодо розуміння долі давніми греками і сучасними людьми, концепції трагічного героя, проблеми провини і покарання, обмеженості людського знання, що врешті-решт привело студентів до думки про те, що образ Едіпа є узагальненим прообразом людської долі, тим патерном, за яким моделюється життя людини за будь-яких культурно-історичних часів, через що значущим для кожного з нас є розуміння відповідальності людини за своє життя, думки і вчинки.
Дякуємо всім, хто взяв участь в дискусії!!!