Кафедра іноземних мов за професійним спрямуванням
Про кафедру
Кафедра іноземних мов за професійним спрямуванням
Кафедра іноземних мов (згодом – іноземних мов за професійним спрямуванням) факультету іноземної філології була створена 10 квітня 2002 р. з метою підвищення якості навчання іноземних мов за професійним спрямуванням студентів гуманітарних факультетів Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (нині – Українського державного університету імені Михайла Драгоманова).
Кафедра здійснює:
- викладання іноземних (англійської, німецької та французької) мов, зокрема за професійним спрямуванням, на денній та заочній формах навчання на таких факультетах і навчально-наукових інститутах, як-от: факультеті української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, факультеті мистецтв імені Анатолія Авдієвського, факультеті спеціальної та інклюзивної освіти, факультеті психології, історичному факультеті, навчально-науковому інституті права та політології, навчально-науковому інституті соціології та соціальної політики, навчально-науковому інституті філософії та освітньої політики, навчально-науковому інституті публічного управління та адміністрування, навчально-науковому інституті перепідготовки та підвищення кваліфікації;
- підготовку та проведення вступної співбесіди з іноземної мови до магістратури на всіх факультетах Українського державного університету імені Михайла Драгоманова;
- керівництво курсовими і магістерськими роботами студентів факультету іноземної філології і факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка;
- підвищення кваліфікації шляхом стажування на кафедрі викладачів інших ЗВО України.
За період свого функціонування кафедру очолювали кандидат філологічних наук, доцент Олег Богданович Януш; кандидат педагогічних наук, доцент Віта Валентинівна Ніколаєнко; доктор філологічних наук, професор Алла Анатоліївна Зернецька; кандидат філологічних наук, доцент Вікторія Іванівна Давиденко. З жовтня 2019 р. завідувачкою кафедри призначено кандидата філологічних наук, доцента Ірину Анатоліївну Блинову.
Наразі на кафедрі працюють 9 штатних науково-педагогічних працівників, з яких 7 – кандидати наук, доценти; 2 – старші викладачі.
Навчальні дисципліни, що викладаються на кафедрі: «Іноземна мова» (для спеціальностей освітнього рівня “бакалавр” і “магістр”), «Іноземна мова (англійська / німецька / французька) за професійним спрямуванням», «Англійська мова», «Практика англійської мови (з методикою навчання в НУШ)», «Теоретична і практична граматика», «Лексикологія», «Країнознавство», «Лінгвоаналіз іншомовного тексту».
Викладачами кафедри розроблено та / або впроваджено в навчальний процес:
- одинадцять навчальних посібників з вивчення іноземної мови за професійним спрямуванням для студентів вищезазначених факультетів і навчально-наукових інститутів;
- навчально-методичні комплекси і робочі програми для спеціальностей: 014 «Середня освіта (українська мова та література)», 016 «Спеціальна освіта», 025 «Музичне мистецтво», 022 «Дизайн», 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», 031 «Релігієзнавство», 033 «Філософія», 034 «Культурологія», 035 «Філологія (українська мова і література)», 052 «Політологія», 054 «Соціологія», 061 «Журналістика», 073 «Менеджмент», 081 «Право», 231 «Соціальна робота»;
- технології дистанційного навчання у процесі викладання та навчання іноземних мов у асинхронно-синхронному режимі: вдосконалено зміст електронних курсів з дисциплін кафедри в електронному середовищі MOODLE;
- сучасне програмне забезпечення із використанням автентичних підручників, зокрема комплексів “Cutting Edge”, “Language to Go”, “Speakout”, “Upstream” та електронних платформ навчання (“MyEnglishLab”).
Кафедра працює у тісному контакті з профільними кафедрами університету, завдяки чому в навчальному процесі активно використовується спеціальна тематика за фахом.
Протягом останніх років члени кафедри брали участь у науково-методичних та практично-методичних семінарах / вебінарах, форумах, з’їздах, що проводилися представниками Міжнародних методично-освітніх центрів і компаній (“Dinternal Education”, “TESOL–Ukraine”, “British Council”, “International House Kyiv”, “Clarivate”, “Scientific Publications”) та спеціалістами Відділу викладання англійської мови Посольства США в Україні: серія семінарів за підтримки The English Langu“Enhancement of Assessment Literacy of University English Language Teachers in Ukraine”,age Fellow Program (sponsored by the U.S. Department of State) and the English Teaching Resource Center (at Kyiv-Mohyla Academy), “In Focus”, 2d Forum for ELT Professionals “Partners in Learning. Partners in Teaching”, “Assessing EAP and Assessing ESP”, “Academic Writing”, “Technology for Teaching”, “Welcome to the Future of Learning”, “My English Lab”, 3rd Forum for ELT Professionals “Reforming Higher Education in Ukraine”, “Professional Development Online Conference for ELT Teachers”, 25th Annual TESOL-Ukraine Convention “Teaching English in Wartime: Challenges and Opportunities for Community Building and Social Change”, “International House Kyiv Teacher Training Day: Stand with Ukraine”, MultiEd International Online Conference “Multilingual Education in Ukraine”.
Ініційовано співпрацю викладачів з Міжнародним методично-освітнім центром Dinternal Education (представником компанії Pearson Education) в Україні: партнерство в організації і проведенні Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і технологія іншомовної освіти»; участь викладачів кафедри у щорічному Міжнародному Форумі для викладачів англійської мови вищої школи “Pearson Educational Forum”; залучення носіїв мови – методистів центру – до проведення практичних занять зі студентами; участь членів кафедри у вебінарах і семінарах з методики викладання англійської мови, проведених за сприяння центру “Dinternal Education”.
Викладачами набуто членство в Міжнародній організації вчителів англійської мови TESOL-Ukraine, Всеукраїнській асоціації мовного тестування і оцінювання (Ukrainian Language Testing Association, ULTA), Центрі українсько-європейського наукового співробітництва, ГО «Європейська освіта і наука в Україні», спілці «Консорціуму з досліджень у галузі перекладацької освіти» (“Consortium for Translation Education Research”).
Колективом кафедри опрацьовуються різні аспекти загально кафедральної наукової теми «Специфіка формування іншомовної комунікативної компетенції за професійним спрямуванням» (державний реєстраційний номер в УкрІНТЕІ – 0122U200984 від 02.10.2022 р.), що зокрема знаходить своє відображення в публікаціях і доповідях на конференціях різного рівня.
Загальна кількість друкованої викладачами продукції наукового, науково-методичного та навчально-методичного характеру в період 2017 – 2023 рр. становить – 127 одиниць, серед яких: навчально-методичних посібників – 8; монографій – 1; статей, опублікованих у журналах, що входять до науково-метричних баз даних Scopus і WOS – 9; фахових наукових виданнях – 53; статей у іноземних наукових виданнях – 14; тез конференцій – 42. Викладачами взято участь у 78-ми Міжнародних, Всеукраїнських й Університетських науково-практичних конференціях, за географією участі в яких представлені такі міста: Київ, Одеса, Полтава, Херсон, Софія (Болгарія), Тбілісі (Грузія), Бая-Маре (Румунія), Шеффілд (Велика Британія), Роттердам (Голландія) тощо.
Раз на два роки кафедра є співорганізатором Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і технологія іншомовної освіти». З 2014 р. кафедра є засновником і організатором Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт іноземною мовою за професійним спрямуванням з гуманітарних наук нефілологічного профілю, який користується високою популярністю серед студентів ЗВО України.
Члени кафедри здійснюють керівництво чинним студентським науковим гуртком «Виділення іншомовної термінології дисциплін гуманітарного профілю, складання конкордансів, контекстів (текстів) з навчальною метою», секції якого працюють на шести факультетах, та студентською проблемною групою «Словесно-художня творчість з позицій когнітології та лінгвістичної поетики».
Колектив кафедри готує студентів до участі в Щорічній науковій студентській конференції УДУ імені Михайла Драгоманова «Мовний і навчальний простір у країнах світу» та Всеукраїнській студентській конференції «Функціонування мовних одиниць у художньому та масмедійному дискурсах» з подальшими публікаціями тез або статей за результатами участі, а також учасників Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт іноземною мовою за професійним спрямуванням з гуманітарних наук нефілологічного профілю. Викладачі долучаються також до співпраці з іншими кафедрами університету щодо реалізації Міжнародних проєктів, наприклад COIL.
Кафедра іноземних мов за професійним спрямуванням активно співпрацює з багатьма ЗВО України: Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Київським національним лінгвістичним університетом, Національним авіаційним університетом, Києво-Могилянською академією, Київським університетом імені Бориса Грінченка, Харківським національним педагогічним університетом імені Г. С. Сковороди, Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна, де викладачі проходять стажування і підвищення кваліфікації.
Перспективи розвитку
План розвитку
кафедри іноземних за професійним спрямуванням
на 2023-2028 рр.
Сучасні вимоги до професійної підготовки спеціалістів в умовах глобалізації освіти та інформатизації всіх сфер суспільства, широкого впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес піднімають вивчення та володіння іноземною мовою на якісно новий рівень.
Входження України до Європейського освітнього простору підвищує попит на знання іноземної мови як засобу передачі інформації в усній і писемній формах комунікації. На етапі інтеграції України у світлі політичних, культурних і освітніх процесів особливого значення набуває питання формування іншомовної комунікативної компетенції за професійним спрямуванням.
Вимоги до підготовки бакалаврів і магістрів потребують від них перш за все бути плідними учасниками міжкультурної комунікації і мати необхідні навички і вміння професійного, ділового, ситуативного спілкування в усній і писемній формах, бути спроможними оволодіти новітньою фаховою інформацією через іноземні джерела. Усе це сприяє затребуваності суспільства на кваліфікованих конкурентоспроможних випускників (фахівців) нової генерації, які вільно володіють іноземною мовою, та обумовлює необхідність вивчення курсу «Іноземна мова (за професійним спрямуванням)».
І. Навчально-методична робота
1. Організовувати вивчення дисциплін, що викладають члени кафедри, студентами наступних факультетів і навчально-наукових інститутів: української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, мистецтв імені Анатолія Авдієвського, спеціальної та інклюзивної освіти, психології, історичного, права та політології, соціології та соціальної політики, філософії та освітньої політики, публічного управління та адміністрування, перепідготовки та підвищення кваліфікації – за кредитно-модульною системою, яка передбачає рейтингову систему оцінювання рівня компетентності студентів з кожного навчального модуля.
2. Постійно працювати над удосконаленням змісту й методик проведення аудиторних та позааудиторних занять, впроваджувати як сучасні інтерактивні методи навчання та види робіт (рольова гра, мозковий штурм, бліц-опитування, дискусія, укладання портфоліо, мультимедійна презентація навчального матеріалу, змішане навчання (Blended Learning), тестування тощо), так й інноваційні, спрямовані на розвиток практики усного і писемного мовлення.
3. Вдосконалювати та оновлювати навчально-методичні комплекси з усіх дисциплін кафедри, навчальні та робочі програми, програми підсумкового та державного контролю з дисциплін кафедри.
4. Щорічно оновлювати документацію для вступного випробування «Співбесіда з іноземної мови» на здобуття освітнього рівня «магістр» (всі спеціальності).
5. Поновити проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт іноземною мовою нефілологічного профілю; виробити ефективні навчально-методичні механізмі з підготовки та стимулювання студентів до участі в ньому.
6. Підготувати навчальні посібники з вивчення іноземної (англійської мови) за професійним спрямуванням для студентів факультету мистецтв імені Анатолія Авдієвського, навчально-наукового інституту філософії та освітньої політики.
7. Підготувати навчальні посібники для поглибленого вивчення іноземної (англійської) мови для студентів факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка.
8. Забезпечити мультимедійною презентацією викладання лекційних курсів з вибіркових навчальних дисциплін кафедри (загально університетського і загально факультетського каталогів).
9. Реалізовувати технології дистанційного навчання у процесі викладання та навчання англійської, французької та німецької мов у асинхронно-синхронному режимі: вдосконалити зміст електронних курсів з дисциплін кафедри в середовищі MOODLE; використовувати електронну корпоративну пошту, соціальні мережі, відео-конференції, аудіо-лекції і под.
10. Поповнювати базу дистанційно-електронних тренінгових навчально-методичних ресурсів для підвищення ефективності самостійної позааудиторної роботи студентів з дисциплін кафедри.
11. Впроваджувати у процес навчання й викладання дисциплін кафедри сучасне програмне забезпечення із використанням автентичних підручників, зокрема комплексів “Cutting Edge”, “Language to Go”, “Speakout”, “Upstream” та електронних платформ навчання (“My English Lab”).
12. Залучати студентів до роботи над автентичними текстами за професійним спрямуванням з використанням сучасних методів вивчення іноземних мов (переклад/аналіз).
13. З метою забезпечення попиту студентів 3-4 курсів на отримання якісної підготовки з іноземної мови при вступі до магістратури ЗВО включити навчальну дисципліну «Підготовка до складання ЄВІ» до загально університетського каталогу; розробити відповідний НМК.
14. Оформити електронний каталог навчально-методичної літератури, словників та інформаційних продуктів з дисциплін кафедри.
15. Продовжити співпрацю членів кафедри з Міжнародним методично-освітнім центром “Dinternal Education” (Pearson Education Ukraine): партнерство в організації і проведенні Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і технологія іншомовної освіти»; участь викладачів кафедри у щорічному Міжнародному Форумі для викладачів англійської мови вищої школи “Pearson Educational Forum”; залучення носіїв мови – методистів центру – до проведення практичних занять зі студентами; участь членів кафедри в вебінарах і семінарах з методики викладання англійської мови, проведених за сприяння центру “Dinternal Education”.
16. Продовжити щорічне колективне членство в Міжнародних науково-методичних організаціях викладачів англійської мови (“TESOL–Ukraine”, “British Council”, “International House Kyiv”); долучатись до постійних навчально-методичних, науково-методичних семінарів / вебінарів та конвенцій.
17. Брати участь у методичному кафедральному семінарі «Викладання іноземних мов у контексті когнітивно-комунікативного підходу».
18. Проходити іноземне стажування та підвищення кваліфікації згідно з графіком.
ІІ. Науково-дослідна робота
1. Організовувати науково-дослідну роботу членів кафедри та студентів у межах наукової кафедральної теми «Специфіка формування іншомовної комунікативної компетенції за професійним спрямуванням»; тему зареєстровано в УкрІНТЕІ (державний реєстраційний номер – 0122U200984 від 02.10.2022 р.).
2. Щорічно наприкінці травня проводити Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт іноземною мовою за професійним спрямуванням з гуманітарних наук нефілологічного профілю.
3. Залучати кращих студентів факультетів до участі в науково-дослідній роботі кафедри шляхом організації роботи студентських наукових гуртків і проблемних груп, у науково-практичних конференціях та наукових семінарах кафедри, підготовки публікацій.
4. Консультувати студентів факультетів, на яких викладають члени кафедри, з обраної ними теми курсової, бакалаврської, магістерської роботи, готувати їх до участі в студентських наукових конференціях, Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з відповідної спеціалізації, здійснювати керівництво в написанні тез і статей за матеріалами дослідження.
5. За результатами роботи наукових гуртків і проблемної групи, якими керують члени кафедри, підготувати до друку конкорданси (словники) англійської термінології (відповідно до спеціалізації студентів), контексти (тексти) з дидактичною метою.
6. Брати участь у організації та проведенні щорічної наукової конференції для викладачів «Єдність навчання і наукових досліджень – головний принцип університету» та щорічної наукової конференцію для студентів «Освіта і наука» на базі УДУ імені Михайла Драгоманова, Міжнародної науково-практичної студентської конференції «Мовний і навчальний простір у країнах світу»; виступати співорганізатором наукових конференцій з іншими вищими навчальними закладами та інституціями.
7. Здійснювати організацію та проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія та технологія іншомовної освіти» з виданням за матеріалами конференції наукової збірки тез.
8. Викладачам приділяти значну увагу науковій роботі, брати участь у наукових, науково-практичних Всеукраїнських і Міжнародних конференціях, кафедральному науковому семінарі, готувати і публікувати наукову продукцію (монографії, статті у фахових вітчизняних / закордонних виданнях, статті у журналах, що входять до науково-метричних баз даних (Scopus, WOS, Index Copernicus), статті в інших виданнях та тези конференцій), проводити дослідження, рецензувати методичні посібники, курсові та дипломні роботи студентів.
9. Посилити публікації статей у вітчизняних / міжнародних виданнях, які мають високий індекс цитування, з метою зростання індексу цитування наукових досягнень викладацького складу кафедри.
10. Підвищувати науковий потенціал кафедри (отримання викладачами наукового ступеня доктора філологічних наук (доц. Блинова І.А., доц. Давиденко В.І.), кандидата філологічних наук (ст. викл. Вознюк Л.А., ст. викл. Вдовиченко Л.Ф.)).
11. Виступати рецензентами / опонентами на захисті кандидатських дисертацій, здійснювати підготовку відгуків на автореферати.
12. Обмінюватися науковим та академічним досвідом з вітчизняними та зарубіжними партнерами шляхом участі у Міжнародних конференціях, консультуванні та семінарах.
13. Брати участь у складі робочих груп для акредитації ОПП факультетів.
14. Продовжити членство викладачів у Центрі українсько-європейського наукового співробітництва, ГО «Європейська освіта і наука в Україні», спілці «Консорціуму з досліджень у галузі перекладацької освіти» (“Consortium for Translation Education Research”).
15. Брати участь у семінарах/вебінарах з наукометрії від компаній Clarivate, Scientific Publications та ін.
ІІІ. Організаційно-виховна та профорієнтаційна робота
1. Брати участь в організації науково-методичних, практично-методичних і методологічних семінарів.
2. Постійно готувати нові й оновлювати старі навчально-дидактичні матеріали для роботи на заняттях і для самостійної роботи студентів, готувати тестові заняття для модульного контролю рівня навченості студентів.
3. Добирати матеріали за професійним спрямуванням для розширення лексичного запасу студентів відповідних факультетів.
4. Брати активну участь у підготовці й проведенні вступного екзамену з іноземної мови (за професійним спрямуванням) до магістратури УДУ імені Михайла Драгоманова.
5. Приділяти значну увагу формуванню професійної готовності студентів до виконання різнобічних функцій учителя, розвитку навичок самостійної роботи, вихованню відповідального ставлення до навчання та майбутньої діяльності, патріотичному вихованню.
6. Активізувати виховну й профорієнтаційну роботу серед студентства, брати участь у реалізації всіх запланованих на факультеті та університеті заходів зазначених напрямів.
7. Представляти діяльність кафедри на сайті факультету університету, у соціальних мережах, маючи на меті висвітлення інформації стосовно діяльності викладачів кафедри та пропагування здобутків факультету для його популяризації.
8. Співпрацювати з педагогічними університетами аналогічного профілю України, Західної Європи та Азії для обміну сучасними методами викладання іноземної мови для студентів різних спеціальностей та впровадження нових інноваційних форм навчання, проведення Web-семінарів (вебінарів) та Zoom-конференцій.
9. Продовжити роботу в якості членів редколегії наукових видань («Науковий часопис УДУ імені Михайла Драгоманова. Серія 9. Сучасні тенденції розвитку мов»; «Теорія і технологія іншомовної освіти: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції»; «Мовний та навчальний простір у країнах світу: матеріали Всеукраїнської науково-практичної студентської конференції»).
10. Долучатися до співпраці з іншими кафедрами університету щодо реалізації Міжнародних проєктів (зокрема COIL).
Затверджено
на засіданні кафедри іноземних мов
за професійним спрямуванням,
протокол № 1 від 28.08.2023 р.
Завідувач кафедри Ірина БЛИНОВА