Кафедра світової літератури та теорії літератури
Історія кафедри
Кафедра світової літератури та теорії літератури належить до найстаріших кафедр Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (до 2023 р. Національного педагогічного університету ім.М.П. Драгоманова). Кафедра має давні традиції та великий досвід підготовки висококваліфікованих педагогічних кадрів у галузі філологічної освіти.
Кафедра словесності бере свій початок з 1835 року, коли при Київському університеті Святого Володимира було створено педагогічний інститут, а з 1920 р. кафедра увійшла до складу літературно-лінгвістичного відділу факультету професійної освіти Київського інституту народної освіти. З 1934 року, після створення Київського педагогічного інституту, на мовно-літературному факультеті кафедру всесвітньої, згодом – зарубіжної літератури очолювали проф. С.І. Родзевич, доц. М.Л. Сахарний, ст. викл. Ф.С. Грім, доц. В.Д. Войтушенко, проф. І.Т. Крук, проф Б.Б. Шалагінов, доц. О.П. Охріменко. На кафедрі викладали: академік Д.С. Наливайко, професори Ю.З. Яновський, С.М. Руссова, Є.В. Волощук, О.Б. Бубенок, Ф.М. Штейнбук, О.В. Юферева та інші. У різні часи на кафедрі працювали яскраві й талановиті викладачі: доценти С.М. Фоміна, І.Г. Панченко, Г.М. Єдлінська, Е.Г. Гайнцева, Н.М. Король, Н.І. Ніколаєнко, Г.В. Крюкова, Н.О. Мірошнікова, Н.К. Загребельна, Г.М. Шуберт, Д.Ю. Кондакова та інші.
З 2015 року кафедрою завідує доктор філологічних наук, професор Оксана Олександрівна Корнієнко. Зараз серед викладачів кафедри 4 доктори наук, професори, 4 кандидати наук, доценти. Більшість професорсько-викладацького складу кафедри є випускниками нашого університету.
Основні дисципліни, викладання яких забезпечує кафедра: «Історія зарубіжної літератури» (від античності до сучасності), «Вступ до літературознавства», «Теорія літератури», «Література країн, мова яких вивчається» та інші.
- За вибором студентів викладаються курси для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти:
- «Історія і культура Британії»,
- «Основи літературної творчості»,
- «Міфи та легенди країн, мова яких вивчається»,
- «Практичний курс літературознавчого аналізу»,
- «Література і кінематограф: системна взаємодія»,
- «Література і театр»,
- «Література і живопис»,
- «Література та Інтернет»,
- «Гра у літературі»
- для другого (магістерського) рівня вищої освіти:
- «Антиутопії як матриця сучасного світу»
- «Порівняльне літературознавство (компаративістика)»,
- «Поетика літератури»,
- «Масова література і белетристика».
Викладачі кафедри керують курсовими, бакалаврськими та магістерськими проектами, культурологічною практикою, забезпечують роботу наукових гуртків та проблемних груп.
При кафедрі діє аспірантура та докторантура зі спеціальності 035. Філологія, члени кафедри входять до складу спеціалізованої Вченої ради із захисту докторських дисертацій Д 26.053.22 зі спеціальності 10.01.01 – українська література.
Кафедра розробляє комплексну наукову тему «Аксіологія і поетика літератури: проблеми дослідження та викладання» (номер державної реєстрації 0122U201031 від 13.10.2022 р.)». Співробітники кафедри беруть участь у міжнародних, всеукраїнських та університетських наукових конференціях, симпозіумах і семінарах, друкуються у вітчизняних та зарубіжних фахових виданнях. З 2016 року кафедра організовує і проводить Міжнародну наукову конференцію «Аналіз та інтерпретація художнього тексту: проблеми, стратегії, досліди», яка збирає науковців з різних міст України, близького й далекого зарубіжжя.
Викладачі кафедри є авторами монографій, підручників та навчальних посібників. Студенти-філологи користуються розробками викладачів кафедри: Б.Б. Шалагінова «Зарубіжна література: Від античності до початку XIX ст.» (К., 2004, 2013), О.С. Анненкової «Історія англійської літератури: від Середньовіччя до Романтизму. Підручник» (К., 2024), «Зарубіжна література ХІХ століття: західноєвропейська реалістична проза 30-80-х років ХІХ століття» (К., 2006), «Французька література ХІХ століття: від Стендаля до Мопассана» (К., 2008), «Антична література. Література Середніх віків: Навчальний посібник» (К., 2011), «Англійська література вікторіанської епохи. Курс лекцій» (К., 2016), «Сучасна польська поезія. Хрестоматія» (К., 2018), С.М. Руссової «Джерело перлин: хрестоматія східних літератур» (К., 1998), «Джерело перлин. Поетика східних літератур» (К., 1999), О.О. Корнієнко «Ігрова поетика в літературі» (К., 2017), Ф.М. Штейнбука «Методика викладання зарубіжної літератури в школі» (Тернопіль, 2009), комплексом посібників Н.О. Мірошнікової «Літературний герой: Посібник із вступу до літературознавства» (2015), «Сонет: Теорія та історія сонета в завданнях і коментарях» (К., 1997), «Вступ до літературознавства: Термінологічний мінімум у схемах та визначеннях» (К., 2009), «Вступ до літературознавства: Практикум» (К., 2003, 2015) та ін.
Кафедра світової літератури та теорії літератури підтримує зв’язок із середніми загальноосвітніми навчальними закладами. Викладачі кафедри беруть участь у проведенні Всеукраїнських учнівських олімпіад та Всеукраїнського конкурсу науково-дослідних робіт учнів – членів Малої Академії наук.
Крім суто навчальної та наукової діяльності, кафедра постійно організує заходи, спрямовані на широку аудиторію. В рамках культурно-освітнього проекту «АRТ-ПОРТАЛ» кафедрою проводяться літературні вечори, творчі зустрічі з відомими діячами, письменниками, вченими, тощо. При кафедрі працює літературний дискусійний клуб, де обговорюються актуальні проблеми і твори літератури та мистецтва.
Кафедра світової літератури та теорії літератури невпинно працює на високому науковому, педагогічному та культурному рівні, залучаючи до роботи провідні ідеї сучасної гуманітаристики, та бере активну участь у розбудові вітчизняної освіти та науки.