Кафедра слов'янських, романських і східних мов
Історія кафедри
Кафедра слов’янських, романських і східних мов була створена у 2023 році шляхом приєднання до кафедри слов’янських мов двох кафедр – кафедри східних мов (була створена у 2017 році) та частини кафедри романо-германської філології (була створена у 1998 році). Кафедра слов’янських мов – одна з найстаріших кафедр Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова), яка має давні традиції та значний досвід підготовки здобувачів вищої освіти й науково-педагогічних кадрів у галузі філології.
Кафедра бере свій початок ще з тих часів, коли при Київському університеті Святого Володимира було відкрито Педагогічний інститут (1834), в якому викладалися філологічні науки. У створеному в 1920 році Київському інституті народної освіти імені М.П.Драгоманова кафедра працювала у складі гуманітарного відділення. У різні часи її очолювали професори О.С.Грузинський, М.А.Жовтобрюх, М.Я.Брицин, В.І.Кононенко, М.М.Пилинський, В.І.Гончаров, доценти Б.М.Кулик, О.І.Кириченко, Б.П.Страхов, Д.Д.Ганич.
У 1960–1965 роки завідувачем кафедри був доктор філологічних наук, професор Михайло Андрійович Жовтобрюх (1905–1995) – видатний мовознавець, наукові праці якого були присвячені проблемам сучасної української літературної мови, історії української мови й українського мовознавства, порівняльної граматики слов’янських мов. Він був автором монографій «Мова української преси (до середини дев’яностих років XIX ст.)» (1963), «Мова української періодичної преси (кінець XIX – початок XX ст.)» (1970), «Українська літературна мова» (1984), співавтором монографій «Курс історії української літературної мови» (1961), «Сучасна українська літературна мова. Фонетика» (1969), «Сучасна українська літературна мова. Лексика і фразеологія» (1973), «Словотвір сучасної української літературної мови» (1979), «Українська граматика» (1986), «Східнослов’янські мови» (1987), підручників «Історична граматика української мови» (1957, 1962, 1980), «Курс сучасної української літературної мови» (1959, 1972). Працював над створенням книги «Історія української мови. Фонетика» (1979; у співавт.), що стала однією з найкращих спроб вивчення історії звукового складу української мови. Лауреат премії імені Івана Франка НАН України (1985).
У 1969–1989 роки кафедру очолював доктор філологічних наук, професор Михайло Якимович Брицин (1922–2012) – відомий мовознавець, наукові праці якого були присвячені проблемам історичної лексикології та порівняльної граматики східнослов’янських мов. Він був автором монографії «З історії східнослов’янської лексики» (1965), співавтором навчального посібника «Порівняльна граматика української і російської мов» (1978, 1987) тощо. Під його науковим керівництвом було захищено майже 50 кандидатів філологічних наук і 2 доктори філологічних наук для України, Польщі, Казахстану, Узбекистану. Протягом двадцяти років проф. М.Я.Брицин виконував обов’язки члена наукової ради ВАК України при Інституті мовознавства імені О.О.Потебні НАН України. Він також був членом двох спеціалізованих рад із захисту дисертацій з української мови та порівняльно-історичного і типологічного мовознавства в НПУ імені М.П.Драгоманова. Майже 30 років був відповідальним редактором збірника наукових праць «Система і структура східнослов’янських мов». Він був організатором багатьох всеукраїнських і міжнародних наукових конференцій з актуальних проблем мовознавства, зокрема «Актуальні питання мовознавства у світлі праць Б.О.Ларіна і Ф.Б.Філіна», «Теорія та історія мови від О.О.Потебні до Л.А.Булаховського». Нагороджений орденом «Знак пошани», почесними званнями «Відмінник народної освіти України», «Відмінник народної освіти СРСР», «Відмінник народної освіти Узбекистану».
У 1989–1997 роки завідувачем кафедри був доктор філологічних наук, професор Микола Миколайович Пилинський (1932–1997) – відомий мовознавець, який досліджував проблеми лексикології, лексикографії та стилістики. Він був співавтором монографій «Мовна норма і стиль» (1976), «Мова і час» (1977), «Мова сучасної масово-політичної інформації» (1979), підручників «Сучасна українська літературна мова. Стилістика» (1973), «Стиль і час. Хрестоматія» (1983), словника «Українсько-російський словник» (1964). Він керував науково-дослідницькою роботою аспірантів кафедри, створив свою наукову школу і виховав цілу плеяду кадрів для закладів вищої освіти України. Був членом різних спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій. Проф. М.М.Пилинський вільно володів не тільки слов’янськими мовами (українською, польською тощо), а й англійською, німецькою і французькою мовами.
У 1997–2015 роки кафедру очолював декан факультету іноземної філології (1997–2004), директор Інституту іноземної філології (2005–2015), доктор філософських наук, професор Володимир Іванович Гончаров (1952–2015) – відомий мовознавець, коло наукових зацікавлень якого було пов’язано з актуальними проблемами сучасної та історичної лексикології, лексикографії. Він був автором навчального посібника «Старослов’янська мова: збірник вправ і завдань» (2004), словників «Російсько‐український зовнішньоторговельний і зовнішньоекономічний словник» (2004), «Українсько‐німецький словник навчально‐методичних понять і термінів» (2007), «Українсько‐французький словник навчально‐методичних понять і термінів» (2007). Під керівництвом В.І.Гончарова були організовані та проведені всеукраїнські й міжнародні наукові конференції, читання, наради з актуальних проблем сучасного мовознавства. Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, почесними званнями «Відмінник освіти України», «Заслужений працівник освіти України», Почесними грамотами Кабінету міністрів України та Верховної Ради України.
З вересня 2015 року завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, професор Юлія Валентинівна Кравцова – відомий мовознавець у галузі сучасної лінгвістики, зокрема лінгвометафорології, лінгвокогнітології, лінгвоконцептології, лінгвопоетики. Її науковий доробок налічує майже 170 наукових і навчально-методичних праць, серед яких 4 монографії («Семантико-когнітивне моделювання процесів метафоричної номінації» (2022), «Philology and philological education in the digital transformation era: European dimensions, national context, intercultural communication» (2024; у співавт.) тощо) та 7 навчальних посібників. Вона є організатором Міжнародної наукової конференції «Світ мови – світ у мові» (2015–2023), організатором Міжнародної наукової конференції «Метафорологія ХХІ століття: актуальні проблеми лінгвістичних і літературознавчих досліджень» (2018) і Всеукраїнської студентської наукової конференції «Функціонування мовних одиниць у художньому та масмедійному дискурсах» (2017–2023), членом редколегій вітчизняних і закордонних наукових видань («Науковий часопис УДУ імені Михайла Драгоманова. Серія 9. Сучасні тенденції розвитку мов», «Український сенс» тощо). Нагороджена медаллю «За наукові досягнення (гуманітарні науки)» імені П.І.Орлика, Грамотою МОН України.
Концепція розвитку кафедри
КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ
КАФЕДРИ СЛОВ’ЯНСЬКИХ, РОМАНСЬКИХ І СХІДНИХ МОВ
УДУ імені МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА
на 2023-2028 рр.
1. Обґрунтування необхідності розроблення концепції розвитку кафедри
Кафедра слов’янських, романських і східних мов була створена у 2023 році шляхом приєднання до кафедри слов’янських мов двох кафедр – кафедри східних мов (була створена у 2017 році) та частини кафедри романо-германської філології (була створена у 1998 році). Кафедра слов’янських мов – одна з найстаріших кафедр Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова), яка має давні традиції та значний досвід підготовки здобувачів вищої освіти й науково-педагогічних кадрів у галузі філології.
Кафедра є випусковою, базовою для підготовки бакалаврів і магістрів зі спеціальностей 035 Філологія та 014 Середня освіта (мова і література), а також фахівців вищої кваліфікації – докторів філософії (кандидатів наук) і докторів наук зі спеціальності 035 Філологія.
Призначення та напрями діяльності кафедри зумовлені сучасними суспільними вимогами до університетської освіти, тенденціями розвитку світового та вітчизняного мовознавства, а також досвідом викладання лінгвістичних навчальних дисциплін в УДУ імені Михайла Драгоманова.
Основою для розроблення концепції розвитку кафедри слов’янських, романських і східних мов є Закони України «Про освіту», «Про вищу освіту», стандарти вищої освіти України, нормативні документи УДУ імені Михайла Драгоманова.
2. Прогнозування тенденцій розвитку кафедри
Пріоритетність різних напрямів діяльності кафедри слов’янських, романських і східних мов зумовлена національними традиціями вищої гуманітарної, зокрема лінгвістичної, освіти, інтегрованої в європейський і світовий науково-академічний простір, якою передбачено:
- розроблення та періодичне оновлення освітньо-професійних програм за спеціальностями та спеціалізаціями кафедри, навчальних і робочих програм відповідних обов’язкових і вибіркових лінгвістичних дисциплін, науково-методичне й мультимедійне забезпечення освітнього процесу;
- розроблення та впровадження в освітній процес нових підручників, навчальних і методичних посібників з обов’язкових і вибіркових лінгвістичних дисциплін кафедри;
- підвищення науково-методичного рівня професорсько-викладацького складу кафедри відповідно до національних стандартів і кваліфікаційних критеріїв системи атестації науково-педагогічних працівників;
- активізація науково-дослідницької діяльності викладачів кафедри і студентських проблемних груп;
- розширення міжнародних контактів із закладами вищої освіти для співпраці у галузі науки й академічної мобільності студентів і викладачів.
3. Концепція розвитку кафедри слов’янських, романських і східних мов
Концепція розвитку кафедри слов’янських, романських і східних мов Українського державного університету імені Михайла Драгоманова визначається пріоритетними напрямами її діяльності. Напрями роботи зорієнтовані на створення ефективної стратегії навчання здобувачів вищої освіти. Синтез традиційних та інноваційних освітніх технологій, класичних і новітніх лінгвістичних досягнень сприяє формуванню змісту якісної гуманітарної підготовки фахівців й ефективній організації навчального процесу, інтегрованого в загальноєвропейський освітній простір.
Основні завдання кафедри слов’янських, романських і східних мов:
- підготовка сучасних висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців – філологів й освітян, які здобувають фундаментальну університетську освіту за відповідними спеціальностями та спеціалізаціями;
- забезпечення якості лінгвістичної теоретичної і практичної підготовки здобувачів вищої освіти у галузі слов’янських (польської, української), романських (іспанської, французької) і східних (китайської, турецької) мов.
Кафедра слов’янських, романських і східних мов є випусковою для здобувачів першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти за освітньо-професійними програмами «Іспанська мова і зарубіжна література та англійська мова» (2023),«Французька мова і зарубіжна література та англійська мова» (2023), «Польська мова і зарубіжна література та англійська мова» (2023), «Польська мова і зарубіжна література та українська мова» (2024).
Кафедра також забезпечує викладання загальнотеоретичних і фахових лінгвістичних дисциплін для всіх спеціальностей і спеціалізацій факультету іноземної філології УДУ імені Михайла Драгоманова.
На кафедрі функціонує докторантура й аспірантура зі спеціальності 035 Філологія.
4. Стратегічні напрями діяльності кафедри
Стратегічними напрямами роботи кафедри слов’янських, романських і східних мов є навчально-методична, науково-дослідна, патріотично-виховна, міжнародна діяльність.
Навчально-методична робота кафедри, організована згідно з нормативними документами університету, передбачає:
- забезпечення освітнього процесу відповідно до національних стандартів вищої освіти;
- забезпечення теоретичної підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальностями 035 Філологія та 014 Середня освіта (мова і література) на високому науково-методичному рівні, з урахуванням новітних лінгвістичних досягнень й освітніх технологій;
- забезпечення якісної практичної підготовки здобувачів вищої освіти під час лінгвістичної та виробничої практики;
- забезпечення підготовки висококваліфікованих кадрів через навчання в аспірантурі та докторантурі зі спеціальності 035 Філологія;
- розроблення нових підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій за профілем діяльності кафедри;
- організацію підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників кафедри.
Науково-дослідна робота кафедри, зорієнтована на принципи науково-дослідної роботи університету, здійснюється за такими напрямами:
- визначення, формулювання та дослідження нових актуальних проблем лінгвістики;
- розширення наукових контактів і координація перспективної лінгвістичної тематики з інститутами НАН України та вітчизняними університетами;
- активізація опублікування власних лінгвістичних і методичних досягнень науково-педагогічних працівників кафедри у вітчизняних фахових наукових виданнях, включених до різних міжнародних наукометричних баз даних;
- організація та проведення наукових конференції, зокрема періодичної Міжнародної наукової конференції «Світ мови – світ у мові» (раз на два роки), наукових семінарів кафедри;
- участь у наукових конференціях різних рівнів;
- впровадження наукових досягнень викладачів кафедри в освітній процес;
- розвиток науково-педагогічного кадрового потенціалу кафедри;
- заохочення здобувачів вищої освіти до науково-дослідної роботи, участі у конференціях, олімпіадах, конкурсах тощо, їх залучення до студентських проблемних груп і наукових гуртків;
- забезпечення творчої науково-дослідної діяльності здобувачів вищої освіти під час виконання ними курсових і випускних кваліфікаційних (бакалаврських, магістерських) робіт.
Патріотично-виховна робота кафедри передбачає:
- забезпечення формування гармонійної, креативної особистості фахівця-філолога й освітянина, громадянина України, яка поєднує в собі високий професіоналізм, національну свідомість, громадянську позицію, духовність, культуру, патріотизм;
- орієнтація здобувачів вищої освіти на збереження та примноження моральних, культурних, наукових цінностей і досягнень суспільства;
- активізація патріотично-виховної роботи в академічних групах під час аудиторних занять, проходження практики тощо;
- заохочення здобувачів вищої освіти до підготовки святкування державних і професійних свят, організації та проведення різних заходів кафедри.
Міжнародна діяльність кафедри передбачає:
- розширення сфер наукової й академічної співпраці з Лодзинським університетом і Краківським університетом імені Комісії національної освіти (Польща), Шуменським університетом імені Єпископа Костянтина Преславського (Болгарія);
- розширення міжнародних зв’язків із закордонними закладами вищої освіти у галузі науки й академічної мобільності студентів і викладачів;
- активізація опублікування власних наукових досягнень у закордонних журналах і збірниках, включених до міжнародних наукометричних баз даних, зокрема Web of Science, Scopus.
5. Основні механізми реалізації концепції розвитку кафедри
Головна мета освітньої діяльності кафедри – підготовка висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців, які мають необхідні професійні знання, навички та вміння відповідно до загальнодержавних і міжнародних критеріїв і стандартів університетської освіти.
Основними механізмами реалізації концепції розвитку кафедри слов’янських, романських і східних мов є:
- інтеграція до європейської освітньої моделі, врахування досвіду і стандартів європейського освітнього простору;
- посилення зв’язку теоретичної освіти з практикою, орієнтація на сучасні потреби суспільства;
- застосування у процесі навчання нових мультимедійних технологій, інтерактивних принципів викладання, нових форм контролю якості знань;
- підготовлення й оновлення навчально-методичних комплексів з дисциплін кафедри для підвищення ефективності аудиторної та самостійної роботи здобувачів вищої освіти;
- удосконалення науково-методичної роботи науково-педагогічних працівників кафедри (стажування, наукове консультування, взаємовідвідування занять, проведення відкритих занять тощо);
- активізація науково-дослідної роботи науково-педагогічних працівників, докторантів й аспірантів кафедри, здобувачів вищої освіти на різних етапах їх навчання;
- періодичне оновлення сайту кафедри як інформаційного джерела про всі види її діяльності.
Розроблена концепція розвитку кафедри слов’янських, романських і східних мов УДУ імені Михайла Драгоманова орієнтована на сучасні вимоги і тенденції освітнього процесу в національному, європейському та світовому науково-академічному просторі.
Освітньо-професійні програми
Бакалаврат
ОПП Польська мова і зарубіжна література та українська мова (2024)
Магістратура
ОПП Польська мова і зарубіжна література та українська мова (2024)
Робочі програми (силабуси)
Бакалаврат
Магістратура
Організація наукових досліджень